Zimné prestupové okno sa vo väčšine líg uzavrelo v pondelok 1. februára večer. Azda nikto nečakal, že vybuchne veľká prestupová bomba, ale aj pesimisti museli byť veľmi sklamaní. Prestupy túto zimu sa dajú charakterizovať len jedným slovom. Bieda.
Kľudne si prebehnite zoznam všetkých prestupov v Premier League tu. V lige, kde sa nikdy nešetrilo a sumy aj za hráčov lokálneho významu bežne prekročili milión libier, je väčšina prestupov zadarmo, prípadne ide o hosťovanie v kombinácii s opciou na budúci prestup.
Mená v prestupovom zozname identifikuje zväčša len expert, ktorý cez víkendy sleduje okrem Premier League aj Championship a First League.
Azda len jedno meno vyčnieva nad ostatnými: Mesut Ozil, kedysi hviezda Realu Madrid, v posledných rokoch však pravidelný návštevník tribúny na Emirates. Konečne sa dočkal vyslobodenia a podpísal zmluvu s Fenerbahce Istanbul. Hráč, za ktorého Arsenal sedem rokov dozadu zaplatil 47 milióno euro odišiel do Turecka zadarmo.
Ale ani to nikoho neprekvapilo. Od minulého marca bolo jasné, že svet futbalových prestupov ako ho poznáme skončil.
Dnes, keď väčšina klubov rieši ako ušetriť nemožno čakať vysoké prestupové čiastky. Teraz je ten moment, keď športoví riaditelia klubov prechádzajú súpisky svojich mládežníckych akadémií (ak ich majú) a prestupové rokovania začínajú otázkou či nebude lepšie počkať kým hráčovi nevyprší existujúca zmluva.
Odstupné sa platí len naozaj v nevyhnutných chvíľach. Napríklad, keď sa vám zrania traja zo štyroch útočníkov. A aj vtedy radšej zoberiete hráča na pol roka na hosťovanie (ideálne bez opcie na prestup – príkladom je taký Petar Musa zo Slávie Praha a jeho polročné hosťovanie v Unione Berline).
A čo na to Slovensko?
Zo slovenského pohľadu zaujali tri zrealizované a jeden nezrealizovaný prestup.
Benes išiel na polročné hosťovanie z Gladbachu to Augsburgu, Vavro tiež na polroka vycestoval z Ríma do Huescy a Stoch po polročnom voľne podpísal zmluvu so Zaglebie Lubin.
V prípade Benesa a Vavra je to pritom skvelá správa za predpokladu, že sa dostanú na ihrisko častejšie ako v kluboch, do ktorých sa v lete vrátia. Aj vzhľadom na našu reprezentáciu dúfame, že to tak naozaj bude.
U Stocha je to pokus o revival kariéry, ale či mu vyjde alebo nie, dúfajme, že Tarkovičovi to bude jedno.
Paradoxne najväčšie vášne vzbudil prestup, ktorý sa nestal. Dominik Greif si urobil víkendový výlet na Mallorcu, čo je viac ako si bežný Slovák v tieto dni môže dovoliť, ale napriek tomu zostal smutný.
Osobne mám pre neho pochopenie a prestup by som mu doprial už pred rokom. Tipujem však, že dnes ponúkaná suma bola len zlomkom toho čo za neho Slovan mohol dostať minulú zimu (a to niektorí optimisti vtedy hovorili o siedmich miliónoch).
Škoda, brankári sa nepredávajú ľahko a Dominikovi by prestup naozaj prospel. Slovan by titul získal aj so štvorkou v bráne a predpokladám, že v lete dostane Slovan za Greifa ešte o niečo menej ako mohol dostať dnes.
Predsa len na zmenu finančných pomerov to túto jar nevyzerá. A tak aj v lete nás teda bude čakať rovnako slabé prestupové obdobie ako teraz.
Kto vyhrá Fortuna Ligu 2020/2021?
- Slovan (83%, Počet Hlasov 15)
- Žilina (11%, Počet Hlasov 2)
- DAC (6%, Počet Hlasov 1)
Hlasovalo: 18
Zaujal vás presun, prestup či hosťovanie niektorého z hráčov? Zdieľajte svoje nadšenie v komentároch nižšie.
Videli ste v našej lige na jeseň nejakého hráča, ktorý mal na základnú zostavu prvej nemeckej ligy? Ja osobne nie. Liga šla dolu. Druhej Bundeslige vieme ponúknuť viacero hráčov Slovanu a hlavne DAC, no hviezdu ligy nemáme.
Ani nekomentujem, koľko hráčov v Európe je k dispozícii (prakticky) zadarmo. Len som sa zamyslel nad tým, kto z Fortuna ligy má kvalitu na prestup. Bundesliga pre mňa predstavuje benchmark.