Pôvodne niesol tento článok titulok Trápenie v Nitre. Po pár riadkoch sme však nadobudli presvedčenie, že rovnaké problémy majú v celej republike, keďže hráčov s meškajúcou výplatou nenájdeme len pod Zoborom.
V uplynulých mesiacoch má väčšina klubov hlboko do vrecka. Väčšina príčin je známa.
Chýbajú príjmy zo vstupného, predaja hráčov a zároveň aj sponzori v prvom rade sanujú vlastné firmy. Pomoc zo strany štátu je v pomere k týmto výpadkom skôr symbolická, hoci „every little helps“ samozrejme veľmi pomáha.
V dôsledku týchto skutočností hráčom meškajú výplaty. Je nutné zmieniť, že minimálne tretina z Fortuna ligových klubov nebola v dobrej finančnej kondícii ani pred rokom a pol a teda bez priameho vplyvu súčasnej pandémie.
Typickým evergreenom je Nitra, Sereď, Senica alebo viaceré kluby na východe republiky. Pýtame sa: načo nám je v dnešnej dobe liga s 12 klubmi, keď si nevedia na seba zarobiť, respektíve nemajú stabilizovaný rozpočet od mecenáša a sponzorov?
Ide pritom o mimoriadne kontroverznú tému. Samozrejme platí, že čím viac športu, detí na ihriskách, v televízii, médiách, tým lepšie.
Zároveň čím bližšie k svojmu bydlisku mám prvoligový klub, tým je pre mňa jednoduchšie ho podporovať aj na zápasoch, rozšíriť futbal medzi širokú vrstvu obyvateľov. Kompetentní by ale mali seba-reflexívne zvážiť aspoň krátkodobú revíziu na 10, respektíve 8 klubov.
Uznávame, že súčasný model je atraktívny a prináša viac súbojov vyrovnaných teamov ako by tomu bolo v minulosti, napríklad pri modeli s desiatimi mančaftmi. Ale keď naň nemáme prostriedky?
Zároveň je potreba prísne zakotviť finančné záruky, pokiaľ chcú hrať kluby profesionálne súťaže. Toto je veľká téma pre SFZ a len jej riešenie odkryje skutočný stav našich klubov. Je pragmatické radšej súťaž krátkodobo redukovať, než sa klamať a pravidelne byť konfrontovaný s jej neregulérnosťou.