Mať kvalitne zdvojené hráčske posty je snom vari každého trénera. V reprezentácii uvedené platí dvojnásobne. Za rok sa odohrá malý počet zápasov, chlapci (šťastnejší) hrávajú po svete a vytvárať v nich počas niekoľkých dní nové hráčske návyky je v podstate utópia. V prípade zranenia či poklesu formy ide o veľkú komplikáciu. Naša reprezentácia aktuálne zažíva z hľadiska prestupov vydarené obdobie. Áno, sú posty, na ktorých vieme smelo prehlásiť, že máme pretlak dobrých hráčov. Hovoríme o postoch stredného obrancu, v strede zálohy a na výber máme aj na pozícii krídelníkov.
Avšak takých pravých obrancov máme ako šafránu. Reprezentačnou stálicou je cez desať rokov Peter Pekarík. Keďže v posledných mesiacoch nemá adekvátnu hernú vyťaženosť a na jeseň oslávi 33 rokov, prinášame prehľad možných adeptov, o ktorých by mohol tréner Hapal prípadne jeho nástupca premýšľať a dať im šancu. Hľadáme hráča pre dlhšiu budúcnosť, a teda v zozname chýbajú strední obrancovia, ktorí by mohli byť v krajnom prípade dodatočnou alternatívou.
Aké parametre by mal spĺňať pravý / krajný obranca?
Medzi populárne komentáre herného systému posledných rokov nepochybne patrí ten, že bráni a útočí celé mužstvo. Pravý obranca teda musí vedieť: útočiť, zodpovedne brániť, zatvárať obranu, zakončovať, nabiehať za obranu súperov, meniť posty s krídelným hráčom, centrovať a strieľať góly. Aké ľahké, však?
Hra FIFA 2019 definuje pre kvalitného krajného obrancu tieto prednosti:
vytrvalosť, reakcia, zrýchlenie hráča, rýchlosť šprintu, presnosť hlavičiek, centrovanie, krátka prihrávka, kontrola lopty, zachytávanie prihrávok, osobná obrana a sklz.
Náš výber
Nájsť takto komplexného hráča aj na európskom poli je mimoriadne zložité. Z dostupných a talentovaných obrancov si dovolíme urobiť predvýber.
Kristián Koštrna (25 rokov, Dunajská Streda)
Anglickou školou vychovaný krajný obranca, ktorý sa nebojí založiť útok, či vystreliť na bránu. Túto povesť potvrdil aj v zápase s Nitrou, keď vyrovnával n 1:1 (DS vyhrala 2:1). Podáva naviac stabilné výkony v tíme, ktorý chce hrať atraktívny futbal vo Fortuna lige a nestratil sa ani v európskych predkolách. Aktuálne je už aj náhradnikom v nominácii na kvalifikačné zápasy reprezentácie.
Kristián Vallo (21 rokov, MŠK Žilina)
Mladý šošon v dorasteneckom veku nastupoval na krídle, obrancu s ofenzívnymi chúťkami z neho urobil až tréner Guľa. Ten mu dáva šancu aj v reprezentačnej dvadsaťjednotke. Je gólový a takisto ako prvý menovaný hráva v mužstve, zvyknutom útočiť do plných a tvoriť hru. Z pozície vytlačil dovtedy stabilného Bensona Ananga, ktorý aktuálne nastupuje za druholigové béčko.
Lukáš Pauschek (26 rokov, bez angažmánu)
Najstarší spomedzi adeptov. Zároveň jediný spomedzi adeptov už mal česť reprezentovať svoju krajinu na najvyššej úrovni. Po šiestich rokoch strávených v Česku je aktuálne bez klubu a trénuje s rezervou Slovanu Bratislava. Podľa niektorých by pre veľký prestup mohlo byť neskoro, podľa nás by mu vydarená sezóna možno práve v hlavnom meste mohla pomôcť preraziť do rodinného menšieho klubu v západnej Európe.
Michal Tomič (20 rokov, MŠK Žilina)
Dvadsaťročného pravého obrancu či krídelníka ulovila po troch rokoch strávených v Taliansku v roku 2018 Žilina. Pôvodne šlo iba o hosťovanie. Aj vzhľadom k jeho univerzálnosti mu pod Dubňom dali prednosť pred Jaroslavom Mihálikom, členom širšieho reprezentačného kádra, ktorý sa vrátil do svojho kmeňového klubu v Poľsku. Oproti Vallovi ide o ofenzívnejšieho hráča, ktorému ale rovnako chýbajú skúsenosti z desiatok ťažkých zápasov. Bude zaujímavé sledovať, ktorý z nich nakoniec odohrá väčšinu zápasov.
Andrej Kadlec (23 rokov, Jagiellonia Bialystok)
S dovŕšením plnoletosti uprednostnil trnavskú ponuku prvého tímu pred žilinským dorastom. Ide o moderného krajného beka, ktorý napriek mladému veku pravidelne hráva už niekoľkú sezónu. Typologicky ide o najviac podobného hráča Pekaríkovi. Od zimného prestupu do Poľska (súťaž sa ešte len začína) nastúpil do deviatich zápasov, v ktorých vsietil jeden gól. Pre nás je najväčším favoritom spomedzi všetkých tu uvedených hráčov.