O divokých futbalových deväťdesiatkách

Pamätníci devädesiatych rokov zbystrili pred Vianocami pozornosť. Jednou z noviniek, ktoré sa objavili na pultoch kníhkupectiev bola aj kniha Divoké deväťdesiatky od novinárov zo Sportnetu Juraja Berzediho a Pavla Spála. Názov síce znie ako keby išlo o ďalšiu z radu kníh o slovenskej mafii a podsvetí z časov mečiarizmu, ale fotka na obálke hovorí jasne. Ide o futbal a slávnu éru bratislavského Slovana, ktorý dokázal získať najprv federálny titul v sezóne 1991/1992, potom tri slovenské a napokon vypadol do druhej ligy.

Viac o knihe Divoké deväťdesiatky

Autori sa rozhodli vyspovedať troch hráčov vtedajšieho Slovana (Miloša Gloneka, Vladimíra Kindera a Jaroslava Timka) a rozpovedať príbeh vtedajšieho tímu, ktorý dokázal vypredať Tehelné Pole. A vypredať vtedy znamenalo 40 000 divákov na tribúnach.

Miloš Glonek bol skvelý obranca, ktorý si zahral taliansku aj francúzsku ligu, ale nikdy nebol až tak docenený ako jeho spoluhráči. Vladimír Kinder, dvojička Petra Dubovského a hráč, ktorý ako prvý prestúpil do Premier League a udržal sa v nej niekoľko sezón. Jaroslav Timko bol legendárny útočník Slovanu aj Spartaka, ktorý síce nestrieľal veľa gólov, ale na ihrisku ste ho nemohli prehliadnúť.

Vyššie uvedená zostava sľubovala veľa a tak som ani ja nezaváhal a napísal Ježiškovi. A hneď 25. decembra ráno som sa ponoril do spomienok na roky deväťdesiate. Knižka je útla a tak už večer som knižku zatváral.

Knihu Divoké deväťdesiatky si môžete kúpiť tu

Nenaplnené očakávania

V skratke by som svoje dojmy z tejto knihy popísal takto: nenaplnené očakávania.

Kniha je rozdelená do troch častí, v každej dostane priestor jeden z respondentov. Keďže ich futbalové príbehy sú známe, očakával som veľa zákulisia a informácií o tom ako to fungovalo v šatni Slovana, v reprezentácií. A pár takýchto informácií aj dostanete, bohužiaľ ich bolo málo. A väčšina z nich je povrchne bulvárna, pričom sa opakujú v rozprávaní všetkých troch futbalistov.

Autori len prepísali to čo im futbalisti hovorili, bez akéhokoľvek kontextu a vysvetlenia. Mnoho vecí tak zostane nevypovedaných, nevysvetlených či absolútne bez kontextu. Pritom zdá sa, že materiálu na spracovanie bolo dosť, len sa s tým chcelo viac vyhrať.

Na jednej strane je to príjemná spomienka na futbalové zápasy spred tridsiatych rokov, napokon kto by si nepamätal dvojzápas s Ferencvárosom, zápasy so Spartou či Sláviou, alebo posledný reprezentačný zápas Československa proti Belgicku.

Na strane druhej sa však nedozviete nič čo by ste nevedeli. To, že niektorí hráči pijú, niektorí predávajú zápasy a v Slovane sa stratilo veľa peňazí sme všetci tušili. A aj po tejto knihe to len budete tušiť.

Napokon dôjde aj na podsvetie a mafiu, ale len tak, aby sa náhodou nikto neurazil. Tajomného „manažéra“ vie identifikovať každý kto mal v čase prestupu Dubovského aspoň 7 rokov a vedel čítať.

Je naozaj škoda, že toto „divoké“ obdobie nebolo zmapované lepšie. Kniha ponúka priestor na dôkladné rozhovory a nie len také bulvárne kĺzanie po povrchu. Nepochybujem, že vďaka dobrej reklame, chytľavej téme a nostalgii terajších štyridsiatnikov a starších sa tejto knihy predá slušné množstvo. Ak však hľadáte viac ako Nový čas v knižnom vydaní tak choďte na bezfrázi.cz, alebo si dajte niektorý z dlhších rozhovorov na Športnete prípadne skúste futbalovú knižnú klasiku Fotbalovú horúčku.

Viac kníh o športovcoch a športovaní nájdete tu.

Posted in BLOG, Denník ozajstného futbalistu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *