S otvorením nového Tehelného poľa sa spája niekoľko všeobecných očakávaní. Napríklad, že s novým štadiónom sa Slovan dostane do európskych pohárov, bude hrať lepší futbal pred plnými tribúnami, ktoré budú fandiť slušne, pretože prostredie kultivuje. Nový štadión zlepší výkony futbalistov a šmahom ruky zlepší aj správanie fanúšikov. Vymizne rasizmus, vulgarizmy aj násilie. Tak ako na hokejovom Slovane alebo v pražskom Edene.
Ja však tento všeobecný optimizmus nezdieľam. Napokon hneď prvý zápas v nedeľu čo to ukázal. Výkony na ihrisku aj na tribúne totiž závisia od úplne iných faktorov ako od kvality betonového poteru na nosných konštrukciách.
Futbalové výkony sa možno naozaj zlepšia, aj keď nebude to zásluhou nového štadióna, ale od toho koľko bude Kmotrík ochotný investovať do klubu v nasledujúcich sezónach. Ak bude pokračovať v nákupoch ďalších Šporarov, tak verím, že pravidelná účasť v Európskej Lige nemusí byť utópiou. Ale štadión na to bude mať vplyv jedine tým, ak ho kúpi štát a Kmotrík časť z tých 75 miliónov investuje späť do niekoľkých šikovných strednopoliarov. O tom či je predaj do rúk štátu správny diskutovať nemusíme. Daňový poplatník z Nitry či z Košíc v tom určite majú jasno.
Pri očakávani lepšej atmosféry a slušnejšieho prostredia na tribúnach mnohí ukazujú prstom na ďalši štátny experiment s výstavbou štadióna. Tentokrát hokejového. Áno, prostredie na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu je oveľa slušnejšie ako v časoch keď sa vo finále extraligy stretávali Košice so Slovanom.
Bohužiaľ si však nemyslím, že samotná novostavba je príčinou lepšieho správania fanúšikov. Ak totiž na hokeji niečo fanúšikov kultivovalo tak to nebol nový zimný štadión. Napriek všeobecnému názoru, nové sedačky a vymaľované steny z nikoho lepšieho a slušnejšieho človeka nespravili. To čo na hokeji vylepšilo atmosféru boli drahšie lístky, ktoré odradili tých jednoduchších čo si na hokej chodili len vykričať svoje komplexy. A zároveň Slovan v KHL nemal prirodzených rivalov, ktorí by vzbudzovali také vášne ako Košice, Zvolen alebo Trenčín. Takže nie štadión urobil z hokejových fanúšikov slušných ľudí, ale výška vstupného urobila prvotnú selekciu. A o tu druhotnú sa postaralo pretrhnutie historických väzieb a fanúšikovských krívd. Ťažko urážať nejakého Zernova z Avantgardu Omsk, keď ani neviete kde je Omsk na mape a o Zernovovi ste prvýkrát počuli až keď vám strelil dva nádherné góly. To keby za nich hral taký Plavucha alebo Šechný, a vstupenka stála 5 euro miesto 15, tak by celý mýtus o slušnom fanúšikovi na modernom štadióne vyšumel v priebehu tretej minúty prvej tretiny.
Čakať preto od nového Tehelného poľa, že zmení atmosféru a vyčistí tribúny od rasizmu, násilností a vulgarizmov je hlúposť. Napokon v Trnave už štadión stojí tri a pol roka a vzhľadom na počet zápasov v európskych pohároch, ktoré sa hrali bez divákov, kvôli fanúšikovským neprístojnostiam, nemožno o nejakej slušnejšej atmosfére hovoriť.
Takže je načase opustiť bezbrehý optimizmus a miesto spoliehania sa na moderný štadión, treba začať pracovať na kultivovaní myslenia majiteľov klubov, hráčov, funkcionárov a fanúšikov. Len tí dokážu vymiesť zo štadiónov rasizmus, urážky a násilie prísnym postihovaním všetkých takýchto prejavov. Ani nová maľovka, ani nové sedačky a ani väčši priestor na nohy to nedokážu.