V Prahe máte možnosť navštíviť niekoľko rôznych štadiónov. Ak však máte málo času tak vašou intuitívnou voľbou musia byť Vršovice a dva štadióny nachádzajúce sa len dve zástavky električky od seba. Štadión Slávie Praha v Edene a mestský štadión Ďolíček Bohemiansu 1905 Praha. Oba štadióny patria k futbalovo-kultúrnemu dedičstvu pražského futbalu. A mimochodom električkové zástavky pri oboch štadiónoch majú názvy klubov, aby ste nezabudli vystúpiť.
Kým štadión Slávie je po rekonštrukcii, ktorá bola ukončená v roku 2008, najmodernejším štadiónom v Čechách, tak štadión Ďolíček si zachováva ráz aj atmosféru minulého storočia. Slávistický Eden už zdiaľky pôsobí majestátne a nie je náhodou, že okrem európskeho superpohára bude hostiť aj fínále Konferenčnej ligy.
Nevýhodou modernosti je, že na štadión sa pozriete len v čase zápasu, alebo si môžete zaplatiť organizovaný vstup do múzea Slávie, ktorého súčasťou je aj návšteva hracej plochy.
To na Bohemke v Ďolíčku je všetko inak. Klub s klokanom v logu, a rovnako slávnou históriou sa na nič nehrá.
Omylom sa mi podarilo vojsť aj na hraciu plochu, na ktorej práve trénovali hráči A tímu. Našťastie po rýchlom usmernení som sa presunul na tribúnu, ktorá bola prístupná aj vo všedný deň.
Ďolíčku dominuje strmá hlavná tribúna, z ktorej na vás dýchne atmosféra drsného anglického futbalu. Ďalšia tribúna je za bránou pod nápismi „Ďolíček nedáme!“ a „Ďolíček, víc než stadión“. Oproti hlavnej tribúne je ešte pár pravdepodobne funkčných sedadiel.
Skromný priestor a strmá tribúna plná fanúšikov dokáže urobiť skvelú atmosféru na každom zápase a to sa počíta.
Nad štadiónom zaujme pre mňa zvláštna veža kostola Sv. Mikuláša, ktorý dopĺňa skvelú vizuálnu scenériu tohto štadióna aj štvrte.
Ďolíček získal svoje meno podľa pôvodného ihriska AFK Vršovice, predchodcu Bohemiansu. Mestský štadión sa najprv volal Dannerův štadión podľa riaditeľa Vršovickej záložne, ktorý sa pričinil o výstavbu tohoto štadióna. Štadión bol dokončený v roku 1932 a okrem mena Ďolíček sa často používa aj názov štadión u Botiče, po riečke, ktorá tečie hneď za hlavnou tribúnou.
Kapacita štadiónu je 6000 divákov, pričom na hlavnú tribúnu sa zmestí 3132 divákov. Tribúna za bránou aj druhá pozdĺžná je celá na státie.
Ak chcete tento klasický futbalový štadión stihnúť v jeho pôvodnej kráse tak sa musíte poponáhlať, lebo na rok 2024 je plánovaná rekonštrukcia, ktorá zvýši kapacitu štadióna na 8500 miest. Zároveň dôjde k posunu hriska o niekoľko metrov aby sa získal priestor na tribúnu aj za druhou bránou.
Uvidíme ako to dopadne, určite to pôjdeme skontrolovať. Dúfajme, že duch tohoto miesta nezmizne ani po rekonštrukcii, bola by to škoda.